Pachnący sposób na komary i kleszcze

Lato to urokliwa pora roku pełna słońca, zieleni, kwitnących łąk, zapachu bryzy morskiej i długich, ciepłych wieczorów. Poza licznymi urokami lato często przynosi, ze sobą chmary komarów. Plagi komarów możemy oczekiwać szczególnie, gdy lato jest wilgotne, a zima nie była mroźna. Utrapieniem lata mogą też być kleszcze czyhające w lasach i na łąkach. Wśród bogactwa zapachów naturalnych pachnących olejków eterycznych znajdują się i takie, które odstraszają insekty, a dla człowieka są bardzo przyjemne. Najskuteczniej odstrasza komary mało znany w Polsce zapach olejku cytronellowego, o miłej, świeżej i cytrusowej nucie zapachowej. Olejek cytronellowy otrzymywany z odmiany trawy Cymbopogon Winterianus Jowitt pochodzi z wyspy Jawa, skąd zawitał do Europy. W Azji powszechnie był i jest stosowany przeciwko moskitom. Komary i kleszcze nie lubią i nie zbliżają się również do miłych człowiekowi zapachów olejków: paczulowęgo (Pogostemon pachouli), pochodzącego z Indonezji o zapachu mocnym i zmysłowym oraz olejku mięty pieprzowej (Mentha piperita L). Rześki i świeży zapach olejku miętowego jest w Polsce dobrze znany i lubiany, a komary unikają go.

Gotowa mieszanka wyżej wymienionych olejków eterycznych VAPOMIX®-u Z-3 z serii DR BETA o cytronelowym zapachu przeznaczona jest do kominka aromaterapeutycznego. Na miseczkę kominka wlewamy 8-10 kropli VAPO-MIXU Z-3 i miseczkę napełniamy wodą. Zapalona świeczka, w kominku ogrzewając go powoduje odparowywanie olejków, których zapach odstrasza komary. Zapalony kominek możemy ustawić w pokoju, do którego wlatują komary, lub na stoliku ogrodowym - jeśli czas spędzamy na zewnątrz. Zaopatrzmy się w ceramiczny kominek do odparowywania olejków, w którym miseczka ma wystarczająco dużą powierzchnię odparowywania i jest łatwa do umycia. Z reguły im bardziej wymyślny kształt kominka tym mniejsza powierzchnia parowania olejków.

Kilkoma kroplami VAPOMIXU Z-3 możemy także skropić namiot, dres - gdy wychodzimy do lasu lub wyjeżdżamy na działkę, chusteczkę lub nawet kawałek papieru, który położony gdzieś w pokoju odstraszy komary.

VAPOMIX® Z-3, który Jest skoncentrowaną formą mieszanki olejków eterycznych nie jest przeznaczony do wcierania w skórę, a jedynie do odparowywania. Nie skraplajmy nim także wytwornych kreacji ogrodowych bo może zostawić żółte plamy.

Do wcierania w odsłonięte części skóry przeznaczony jest Płyn przeciw komarom i kleszczom - KOMAR STOP z serii DR BETA®, o zdecydowanie miętowym zapachu. Olejek miętowy nie tylko odstrasza komary i kleszcze, ale łagodzi również podrażnienia skóry po ukąszeniach, stąd płyn KOMAR STOP może być również stosowany po fakcie, gdy zapomnimy go zastosować przed wyjściem do lasu.

Maksymalny czas działania odstraszającego na skórze płynu KOMAR STOP wynosi około 3 godzin. Po tym czasie olejki eteryczne odparują, przez co efekt odstraszający zapachu zanika. Należy wtedy powtórzyć nacieranie, jeśli dalej przebywamy na powietrzu narażeni na atak komarów i kleszczy. Dużą zaletą płynu KOMAR STOP z serii DR BETA jest jego przyjemny zapach, łagodne działanie na skórę i fakt, że może być stosowany również dla zwierząt - naszych ulubieńców, z którymi często spędzamy urlop. Szczególnie psy, które harcują po krzakach, narażone są na ataki kleszczy, a przecież trudno trzymać je na smyczy, skoro wyjechały z nami wybiegać się. Wystarczy wsmarować w sierść niewielką ilość płynu KOMAR STOP, aby ustrzec ulubieńca przed kleszczami i komarami.

Preparaty odstraszające komary i kleszcze VA-POMIX Z-3 i KOMAR STOP z serii DR BETA® posiadają atesty Państwowego Zakładu Higieny, a ich wysoką skuteczność potwierdziły także badania Instytutu Weterynarii.

Kwartalnik Aromaterapia, Lato 2000

Wszystkie Kwartalniki Aromaterapia dostępne są w sklepie internetowym www.literatura.aromaterapia.pl

Comments are closed.