Rośliny i olejki

OLEJEK ETERYCZNY GREPRUTOWY JAKO REPELLENT KOMARÓW I KLESZCZY

Nootkatone jest znanym od dawna cennym składnikiem kompozycji zapachowych i aromatów spożywczych z nutą grejpfruta. Związek ten występuje przede wszystkim w olejku eterycznym ze skórek grejpfruta i niektórych gatunków cedru. Najbardziej znany jest jako charakterystyczny zapach świeżych owoców grapefruita. Jest bezpieczny dla ludzi, innych ssaków a także ptaków, ryb i pszczół.

Badania amerykańskie wykazały, że nootkatone ma właściwości odstraszające i bójcze w stosunku do owadów a przede wszystkim, co bardzo ważne – komarów i kleszczy. Może więc stanowić cenną substancję czynną w preparatach, które poprzez ochronę przed owadami przyczynią się do ograniczenia wywoływanych przez nie chorób takich jak malaria i borelioza.

W oparciu o te badania Agencja Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych (United States Environmental Protection Agency – EPA) zatwierdziła stosowanie nootkatone do odstraszania kleszczy, komarów i innych niebezpiecznych owadów.

Jest to problem bardzo poważny ponieważ jak podaje amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom  (Centers for Disease Control and Prevention) choroby wywoływane przez ukąszenia kleszczy, komarów potroiły się w ciągu ostatnich 15 lat.

Ponieważ nootkatone jest stosowany w kompozycjach zapachowych została opublikowana ocena jego bezpieczeństwa przez Instytut Badawczy Materiałów Zapachowych (Research Institute for Fragrance Materials -RIFM). W podsumowaniu można stwierdzić, że olejek grejpfrutowy może być, w oparciu o udokumentowane badania naukowe i formalne zezwolenia, powszechnie stosowany w preparatach chroniących przed owadami a szczególnie najbardziej niebezpiecznymi komarami i kleszczami.

Sprawdź także