Aromaterapia w praktyce

OLEJEK ETERYCZNY SANDAŁOWY – PRZECIWUTLENIACZ ORAZ SKŁADNIK ZAPOBIEGAJĄCY STARZENIU SIĘ SKÓRY

W czasopiśmie Cosmetics 2021, 8, 53 ukazał się artykuł Francois-Newton, V. i innych pt.

“Antioxidant and Anti-Aging Potential of Indian Sandalwood Oil against Environmental Stressors In Vitro and Ex Vivo”

Autorzy badali olejek eteryczny drzewa sandałowego Santalum album pochodzący z plantacji w zachodniej Australii. Szczegółowa analiza składu wykazała pełną zgodność profilu chromatograficznego olejku z normą ISO 3518.

Badania in vitro prowadzono z wykorzystaniem hodowanej linii komórkowej keratynocytów człowieka HaCaT  a in vivo naeksplantach ludzkiej skóry pozostałych po zabiegach mammoplastyki.

Olejek eteryczny drzewa sandałowego jest stosunkowo dobrze przebadany z farmakologicznego punktu widzenia. Autorzy skoncentrowali się na oddziaływaniu eterycznego olejku sandałowego na skórę człowieka, zarówno zdrową jak i narażoną na szkodliwe czynniki zewnętrzne – światło UV, dym papierosowy, spaliny, ozon itp. czyli na kosmetologii.

Celem autorów było udokumentowanie znanych od dawna i stosowanych w ludowej medycynie Indii właściwości olejku eterycznego drzewa sandałowego opisane w indyjskiej Farmakopei Ayurveda, Farmakopei Chińskiej a ostatnio w Farmakopei Brytyjskiej. Poza potwierdzonym w wielu badaniach działaniem przeciwmikrobowym, przeciwzapalnym czy przeciwwirusowym, autorzy skupili się na dwu cechach olejku eterycznego drzewa sandałowego – jako przeciw utleniacza i środka zapobiegającego starzeniu się skóry. (W tym ostatnim zastosowaniu był znany od dawna w medycynie ludowej, istotne jednak było potwierdzenie tego fenomenu w badaniach klinicznych).

W niezwykle szczegółowo opisanych badaniach autorzy dowiedli, że olejek eteryczny drzewa sandałowego jest bardzo silnym  przeciwutleniaczem o wiele skuteczniejszym od alfa-tokoferolu (witamina E) powszechnie stosowanego w tej roli.

Działanie zapobiegające starzeniu się skóry zostało udokumentowane w wielu eksperymentach, szczególnie w sytuacjach kiedy skórę poddawano czynnikom przyspieszającym ten proces.

Całość artykułu jest cennym uzupełnieniem zarówno wiedzy tradycyjnej jak i nie zawsze poprawnie udokumentowanych publikacji współczesnych. Olejek eteryczny drzewa sandałowego poza pięknym niepowtarzalnym zapachem może stać się jednym z najcenniejszych substancji czynnych w kosmetykach z kliniczną dokumentacją skuteczności.

Więcej informacji https://doi.org/10.3390cosmetics8020053

Fotografie drewna sandałowego i plantacji drzew sandałowych według Ultra International BV.

Sprawdź także