Aromaterapia w praktyce PTA Radzi Wiadomości

OSTRZEŻENIE

W ŻADNYM PRZYPADKU NIE WOLNO PODAWAĆ DOUSTNIE OLEJKÓW ETERYCZNYCH. 

DZIECIOM DO LAT 6 OLEJKI ETERYCZNE MOŻNA APLIKOWAĆ W ZABIEGACH AROMATERAPEUTYCZNYCH (INHALACJE I ZABIEGI NA SKÓRĘ) TYLKO  PO KONSULTACJI Z LEKARZEM.

NALEŻY BEZWZGLĘDNIE PRZESTRZEGAĆ ZALECEŃ I OGRANICZEŃ PODANYCH W ULOTKACH I NA ETYKIETACH

STOSOWAĆ WYŁĄCZNIE OLEJKI NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI OD ZAUFANYCH DOSTAWCÓW

Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne otrzymuje coraz więcej wiadomości od swoich członków o szerzących się w mediach społecznościowych ale także w okazjonalnych reklamach i promocjach informacjach o niebezpiecznych i niedopuszczalnych sposobach używania olejków eterycznych, bardzo często pod szyldem aromaterapii. Dlatego też uznaliśmy za konieczne ostrzeżenie naszych członków i czytelników, że:

AROMATERAPIA

JEST METODĄ MEDYCYNY NATURALNEJ POLEGAJĄCĄ

NA STOSOWANIU NATURALNYCH OLEJKÓW ETERYCZNYCH, WPROWADZANYCH DO ORGANIZMU POPRZEZ

DROGI ODDECHOWE (WĄCHANIE, WDYCHANIE, INHALACJE)

I POPRZEZ SKÓRĘ (MASAŻ, KĄPIEL, KOMPRES, KOSMETYKI, OLIWKI I MAŚCI LECZNICZE).

Nie jest aromaterapią żadna forma podawania olejków eterycznych doustnie. Olejki eteryczne stosowane doustnie/wewnętrznie to domena farmacji (olejki eteryczne są składnikami wielu leków – jako substancje czynne i/lub smakowe) i przemysłu spożywczego gdzie służą do nadawania aromatu wielu wyrobom tej branży.

Zarówno w gotowych preparatach aromaterapeutycznych, farmaceutykach, kosmetykach, chemii gospodarczej i przemyśle spożywczym, stężenia a więc i ilości używanych olejków eterycznych wynikają z receptury i przepisów dotyczących bezpieczeństwa ich stosowania, opracowywanych w oparciu o bardzo szerokie badania naukowe. Ilości produktów, zawierających olejki eteryczne, używane zgodnie z przeznaczeniem są ściśle określone przez producenta i w takim przypadku nie mogą stanowić zagrożenia.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku olejków stosowanych w warunkach domowych w aromaterapii. W tym przypadku użytkownik kupuje czysty olejek eteryczny, który w każdej formie użycia musi być odpowiednio rozcieńczony – olejami roślinnymi, wodą, powietrzem czy innymi nośnikami. Należy bezwzględnie przestrzegać wskazówek zawartych w instrukcjach producentów i kartach bezpieczeństwa produktu, które sprzedający, na życzenie, powinien dostarczyć kupującemu.

STOSOWANIE CZYSTYCH NIEROZCIEŃCZONYCH  OLEJKÓW ETERYCZNYCH W WARUNKACH DOMOWYCH JEST NIEDOPUSZCZALNE I GROZI BARDZO POWAŻNYMI SKUTKAMI DLA ZDROWIA.

W wyjątkowych przypadkach lekarz-dermatolog może zastosować czysty olejek na skórę.

Sprawa bezpiecznego stosowania olejków eterycznych jest szczególnie ważna w przypadku

STOSOWANIA METOD AROMATERAPII DLA DZIECI

Jak już powiedziano wyżej czyste olejki eteryczne są substancjami o bardzo dużej aktywności biologicznej. Działają na mikroorganizmy powodujące infekcje, bóle, stany zapalne itp. a także co bardzo istotne na stan psychiczny człowieka. Stąd też niezależnie od ogólnych ograniczeń dotyczących ilości i częstotliwości stosowania zabiegów aromaterapeutycznych w odniesieniu do dzieci szczególnie ważny jest ten ostatni element. Dlatego pryncypialnie zakazuje się stosowania olejków eterycznych bez konsultacji lekarza u dzieci poniżej 2 lat, a w zabiegach aromaterapeutycznych u dzieci poniżej 6 lat. Nie dotyczy to olejków stosowanych w gotowych preparatach farmaceutycznych (plastry, maści, oliwki itd.), w których stężenia i jakość olejków dobierane są w sposób zapewniający pełne bezpieczeństwo, oraz nawaniania powietrza w pomieszczeniach przez dyfuzję, z zachowaniem zalecanych stężeń. Dla dzieci starszych należy przestrzegać zaleceń producenta pod warunkiem, że dostawca jest godny zaufania, a olejki są kupowane zgodnie z zasadami (patrz. www.pta.org.pl – Jak kupować olejki eteryczne).

Według słynnego średniowiecznego alchemika Paracelsusa (1493–1541)

„Wszystko jest trucizną, decyduje tylko dawka.”

Ta teza odnosi się oczywiście także do olejków eterycznych. W minimalnych stężeniach są czasem bezcennymi lekami. Ale warto dla przykładu podać, że typowa torebka leczniczej herbaty miętowej zawiera 1,5 g rozdrobnionej suszonej mięty, w której jest 0,2- 2,0 %, to znaczy 0,003-0.03 g olejku eterycznego miętowego. Standardowa butelka olejku do aromaterapii to około 9 g olejku eterycznego. To znaczy zawartość 300-3000 szklanek herbaty miętowej.

W literaturze medycznej i aromaterapeutycznej jest wiele publikacji o zatruciach olejkami eterycznymi, a we wszystkich profesjonalnie napisanych ulotkach i instrukcjach do olejków eterycznych napis „chronić przed dziećmi”. Wypicie nawet mniej niż 1 g olejku może być śmiertelnie groźne. Podobnie jak przedawkowanie przy zabiegach aromaterapeutycznych w warunkach domowych. Warto pamiętać, że dawki toksyczne substancji chemicznych, a są nimi olejki eteryczne określa się w jednostkach wagi na kg masy ciała. Małe dziecko zniesie więc znacznie mniej niż dorosły z nadwagą. Przed dziećmi należy chronić nie tylko olejki eteryczne, ale wszystkie inne wyroby, w których są stosowane. Pachnący mandarynką płyn do płukania prania, po wypiciu, może być śmiertelną trucizną, głównie ze względu na inne niż olejek eteryczny składniki.

ZARZĄDPolskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego

Sprawdź także