Rośliny i olejki

Olejek sandałowy Santalum album L. czy olejki sandałowe ???

Jeszcze kilkanaście lat temu każdy aromaterapeuta na pytanie który olejek eteryczny sandałowy jest najcenniejszy i który stosuje w zabiegach aromaterapeutycznych odpowiedział by że olejek eteryczny sandałowy indyjski czyli Santalum album L. (nazwa INCI : Santalum Album oil , norma ISO 3518)

Ale już dziś odpowiedź nie jest tak oczywista .W dzisiejszych Indiach drzewo sandałowe Santalum album jest pod szczególną ochroną państwa gdyż jego naturalne zasoby są na wyczerpaniu. Santalum album L. żyje w symbiozie z innymi gatunkami ale jest półpasożytem, wykorzystuje korzenie innych gatunków drzew lub roślin i jest niezwykle trudny w uprawie, a jego plantacje są nieodnawialne. Dopiero z 30 letnich drzew destyluje się olejek eteryczny wysokiej jakości. Cena olejku eterycznego Santalum album L. jest więc bardzo wysoka i wynosi około 2900 $ za kilogram. Do tańszych olejków sandałowych należą olejki sandałowe, przede wszystkim australijskie: Santalum spicatum R.Br, Santalum lanceolatum R.Br, Santalum austrocaledonicum Viell., Santalum

Więcej informacji o olejkach eterycznych sandałowych występujących na rynku znajdziecie Państwo w artykule z cyklu PTA radzi w Kwartalniku Aromaterapia Nr 3 (97) tom 25, Lato 2019, który niebawem będzie dostępny w sklepie PTA.

Zapraszamy na stronę Kwartalnika „Aromaterapia”

www.literatura.aromaterapia.pl


Sprawdź także