Uncategorized

PTA w TELEWIZJI 30 lat polskiej aromaterapii

Dokładnie 30 lat temu, jesienią 1991 ukazała się pierwsza obszerniejsza polska publikacja o aromaterapii – broszura „Pachnąca Apteka – Tajemnice Aromaterapii” napisana przez Dr W.S.Bruda i Dr Iwonę Konopacką-Brud. Była ona elementem działań obojga autorów zmierzających do rozpowszechniania idei aromaterapii w Polsce. Działania te opierały się na ścisłej współpracy z aromaterapeutami brytyjskimi Shirley Price i Robertem Tissenrandem, nawiązanej za pośrednictwem Redaktora Naczelnego czasopisma Cosmetic World News. Autorzy wzięli udział w szkoleniach prowadzonych przez Instytut Roberta Tisseranda, a potem przekazywali tę wiedzę uczestnikom kursów w Polsce z udziałem aromaterapeutów praktyków z Wielkiej Brytanii (m.in. Jane Harding specjalistka od masażu aromaterapeutycznego). Tak powstała pierwsza grupa polskich aromaterapeutów i dla nich była przeznaczona pierwsza polska profesjonalna książka wydana w 1992 roku „Pachnąca Apteka Tajemnice Aromaterapii”, która doczekała się 4 polskich wydań (ostatnie w 2008) oraz tłumaczeń na język rosyjski i bułgarski. Oczywiście kolejne wydania były uzupełnianie najnowszą wiedzą i zyskiwały coraz lepszą szatę graficzną aż do ostatniej luksusowo wydanej przez Oficynę Wydawniczą MA w Łodzi pod redakcją P. Zygmunta Murowanieckiego. Niestety książka jest już zupełnie wyczerpana i pojawia się rzadko na rynku wtórnym i w antykwariatach. W tym samym wydawnictwie ukazała się również w 2009 roku książka obojga autorów „Podstawy Perfumerii” z bogatym omówieniem olejków eterycznych.  Kolejną pozycją była książka tych samych autorów była „Aromaterapia dla Każdego” wydana w 2002 roku przez Studio Astropsychologii w Białymstoku, wielokrotnie wznawiana i wciąż dostępna na rynku. Podręcznik dla studentów „Aromaterapia w Gabinecie Kosmetycznym, Ośrodku Odnowy Biologicznej Wellness i Spa” wydana przez Wyższą Szkołę Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie w 2010 roku jest już niestety niedostępny.

Równolegle z działalnością wydawniczą, publicystyczną i szkoleniową autorzy zainicjowali produkcję olejków eterycznych do aromaterapii tworząc znaną do dziś markę „Dr Beta”, a Dr I.Konopacka-Brud pod tą sama marką stworzyła bogatą serię pierwszych w Polsce kosmetyków aromaterapeutycznych, a wśród nich najbardziej popularny „Antycubit” – preparat przeciw odleżynom. Były to pierwsze w Polsce kosmetyki, w których substancjami aktywnymi były olejki eteryczne.

Rosnące zainteresowanie aromaterapią w ostatnich latach, zarówno przez profesjonalistów – masażystów, fizjoterapeutów, zakłady kosmetyczne, ośrodki odnowy biologicznej i inne tego typu placówki, a także ogromne rzesze konsumentów spowodowały, że z inicjatywy Instytutu Aromaterapii powstała kolejna książka tych samych autorów „Najlepsze Olejki Eteryczne, Moja Aromaterapia”. Patronem książki jest Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne, które powstało w 1993 roku wraz z utworzeniem redagowanego przez Dr Iwonę Konopacką-Brud Kwartalnika „Aromaterapia”, jedynego czasopisma w języku polskim całkowicie poświęconego aromaterapii i olejkom eterycznym. Publikacje wybitnych naukowców w Kwartalniku zaowocowały wydaniem artykułów z serii „Najcenniejsze olejki eteryczne” w formie dwu książek pod tym tytułem – część pierwsza autorstwa Prof. J. Góry i Dr A. Lis przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i część druga Dr A. Lis przez Politechnikę Łódzką. Są to bezcenne monografie olejków eterycznych.

Kwartalnik „Aromaterapia” (www.literatura.aromaterapia.pl), wydawany przez Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne, (ukazało się dotąd 106 numerów) pozostaje ciągle najlepszym źródłem informacji o aromaterapii i olejkach, choć ukazało się wiele publikacji w popularnych czasopismach naukowych oraz pod patronatem Towarzystwa wiele rozdziałów na temat aromaterapii w podręcznikach kosmetologii, medycyny i innych.

Doświadczenia z kontaktów z członkami Towarzystwa, Czytelnikami Kwartalnika, uczestnikami kursów aromaterapii organizowanych przez Towarzystwo wykazały, że konieczna jest książka, która wskaże licznym zainteresowanym jak dobierać i tworzyć mieszanki olejków jak ich używać, a przede wszystkim jak rozpoznać jakość olejków oferowanych na rynku, ponieważ w tym zakresie dzieje się bardzo niedobrze. Stąd w swojej najnowszej książce Autorzy szczególną uwagę zwracają na problemy jakości olejków i ich bezpiecznego stosowania.

„Najlepsze Olejki Eteryczne Moja Aromaterapia” jest dostępna w wydawnictwie i w księgarniach. Zainteresowanym wywiadem z autorami polecamy link.

https://pytanienasniadanie.tvp.pl/56625725/olejki-eteryczne-na-przeziebienie-bole-i-bezsennosc

Dr Inż. Iwona Konopacka-Brud
Dr Inż. Władysław S. Brud

Sprawdź także