Citronela dorosła roślina. Fot. Wikipedia
W czasopiśmie Current Research on Biosciences and Biotechnology* pojawił się intersujący artykuł naukowców z Indonezji Y. Anwara, N. A. Ningtiyasa, P. Simanjuntak pod „Tytułem Izolacja Cytronelalu z Cymbopogon Nardus (L) Rendle i badanie jego aktywności przy leczeniu poparzeń u myszy”. (www.crbb-journal.com). Autorzy wydzielali czysty cytronellal z olejku eterycznego cytronelowego (wynika to z nazwy łacińskiej i składu, choć autorzy używają angielskiej nazwy lemongrass), który zawiera blisko 30 % cytronelalu (por praca L.G. de Toledo i in. „Olejek Eteryczny Cymbopogon nardus (L) Rendle: Strategia zwalczania infekcji powodowanych przez grzyby Candida” „Essential Oil of Cymbopogon nardus (L.) Rendle:A Strategy to Combat Fungal Infections Caused by Candida Species” opublikowanej w 2016 roku w czasopiśmie International Journal of Molecular Sciences, Int. J. Mol. Sci. 2016, 17, 1252, www.mdpi.com.
Jakość i czystość cytralu była przebadania metodami instrumentalnymi
Autorzy wydzielali czysty cytronellal przy pomocy chromatografii kolumnowej (żel silikonowy), a następnie przygotowywali preparaty oparte na wazelinie z zawartością 0,25%, 0,5% i 1.0% cytronelalu. Badanie skuteczności cytralu w leczeniu poparzeń prowadzono na myszach (Mus musculus (L), których ogoloną skórę parzono na powierzchni około 2 cm2 gorącym żelazkiem. Badania wykazały, że dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym cytronellal zapobiegał infekcjom poparzeń, dzięki czemu poparzenia były w pełni wyleczone przed upływem 14 dni. Najskuteczniejsze były preparaty z 1% cytronelalu ale jak podkreślają autorzy w podsumowaniu, stężenie cytronelalu nie miało istotnego znaczenia.
Obie wymienione wyżej publikacje wskazują na szerokie możliwości stosowania cytronelalu w medycynie, choć niewątpliwie wymaga to dalszych badań klinicznych.
- https://crbb-journal.com/ojs/index.php/crbb/article/view/41/22
Opracowanie W.S.Brud