PTA Radzi

AROMATERAPIA ZIMĄ


AROMATERAPIA ZIMĄ – OLEJKI DO NAWANIANIA

Przed nami sezon zimowej pogody sprzyjającej przeziębieniom. Olejki eteryczne pełnią ważna rolę w zapobieganiu i łagodzeniu skutków infekcji dróg oddechowych, wiele z olejków to silne środki bakteriobójcze i przeciwwirusowe. Do wybranych olejków eterycznych, szczególnie zalecanych w okresie przeziębień należą przede wszystkim australijskie olejki drzewa herbacianego i eukaliptusowy, polski olejek sosnowy – bakteriobójczy i przeciwzapalny i olejek mięty pieprzowej udrażniający zapchany nos i pozwalający swobodnie oddychać. Poza wyżej wymienionymi do cennych olejków stosowanych w stanach zapalnych i infekcjach dróg oddechowych zaliczają się również wykrztuśne olejki anyżowy i tymiankowy oraz olejki rozgrzewające – goździkowy z pąków, imbirowy i majerankowy.

Nasiona anyżku gwiaździstego. Fot. W.S.Brud

W aromaterapii zaleca się dezynfekowanie pomieszczeń w mieszkaniach, biurach, przychodniach, salonach odnowy biologicznej, kosmetycznych, siłowniach czyli w miejscach ogólnie dostępnych, w których łatwo „złapać” infekcję. Do nawaniania i dezynfekcji pomieszczeń używa się kominki aromaterapeutyczne, bądź elektryczne lub ultradźwiękowe nawilżacze powietrza z dodatkiem specjalnie dobranych mieszanek olejków eterycznych.

Kwitnąca lawenda. Fot.W.S.Brud

Profilaktyczna  mieszanka dezynfekująca, zapobiegająca przeziębieniom powinna zawierać: 5 kropli olejku drzew herbacianego i 5 kropli olejku lawendowego. Olejek drzewa herbacianego jest najsilniejszym ze znanych naturalnych olejków eterycznych środkiem bakteriobójczym, grzybobójczym i wirusobójczym. Dodatek olejku lawendowego w mieszance łagodzi ostry, mocny, ziołowy zapach olejku drzewa herbacianego i powoduje, że mieszanka odparowywana w ilości 10-15 kropli z kominka  aromaterapeutycznego, lub z

 nawilżaczy powietrza wypełnia pomieszczenie miłym kwiatowo-ziołowym zapachem. Olejek lawendowy ma również działanie przeciwdrobnoustrojowe, natomiast olejek drzewa herbacianego posiada dodatkowo właściwości wzmacniania organizmu i jego odporności. Profilaktycznie warto też stosować olejek drzewa herbacianego  do płukania „drapiącego” gardła w ilości 2-3 krople olejku na pół szklanki letniej wody.

W czasie zakupów zwróć uwagę na nazwy olejków INCI na etykiecie gdyż tylko czyste i najwyższej jakości olejki eteryczne gwarantują skuteczność zabiegów.

Olejek                                                Nazwa INCI

Anyżku gwiaździstego                      Illicum Verum Oil       

Drzewa herbacianego                        Melaleuca Alternifolia Oli

Eukaliptusowy                                   Eucalyptus Globulus Oil

Goździkowy z pąków                        Eugenia Caryophylli Bud Oil

Imbirowy                                           Zingiber Officinale Oil

Lawendowy                                       Lavandula Angustifilia Oil

Majerankowy                                    Origanum Marjorama Oil

Mięty pieprzowej                              Mentha Piperita Oil

Sosnowy                                            Pinus Silvestris Leaf Oil

Zapraszamy na stronę Kwartalnika „Aromaterapia”

www.literatura.aromaterapia.pl

Sprawdź także