PTA Radzi

AROMATERAPIA ZIMĄ


AROMATERAPIA ZIMĄ – OLEJKI DO NAWANIANIA

Przed nami sezon zimowej pogody sprzyjającej przeziębieniom. Olejki eteryczne pełnią ważna rolę w zapobieganiu i łagodzeniu skutków infekcji dróg oddechowych, wiele z olejków to silne środki bakteriobójcze i przeciwwirusowe. Do wybranych olejków eterycznych, szczególnie zalecanych w okresie przeziębień należą przede wszystkim australijskie olejki drzewa herbacianego i eukaliptusowy, polski olejek sosnowy – bakteriobójczy i przeciwzapalny i olejek mięty pieprzowej udrażniający zapchany nos i pozwalający swobodnie oddychać. Poza wyżej wymienionymi do cennych olejków stosowanych w stanach zapalnych i infekcjach dróg oddechowych zaliczają się również wykrztuśne olejki anyżowy i tymiankowy oraz olejki rozgrzewające – goździkowy z pąków, imbirowy i majerankowy.

Nasiona anyżku gwiaździstego. Fot. W.S.Brud

W aromaterapii zaleca się dezynfekowanie pomieszczeń w mieszkaniach, biurach, przychodniach, salonach odnowy biologicznej, kosmetycznych, siłowniach czyli w miejscach ogólnie dostępnych, w których łatwo „złapać” infekcję. Do nawaniania i dezynfekcji pomieszczeń używa się kominki aromaterapeutyczne, bądź elektryczne lub ultradźwiękowe nawilżacze powietrza z dodatkiem specjalnie dobranych mieszanek olejków eterycznych.

Kwitnąca lawenda. Fot.W.S.Brud

Profilaktyczna  mieszanka dezynfekująca, zapobiegająca przeziębieniom powinna zawierać: 5 kropli olejku drzew herbacianego i 5 kropli olejku lawendowego. Olejek drzewa herbacianego jest najsilniejszym ze znanych naturalnych olejków eterycznych środkiem bakteriobójczym, grzybobójczym i wirusobójczym. Dodatek olejku lawendowego w mieszance łagodzi ostry, mocny, ziołowy zapach olejku drzewa herbacianego i powoduje, że mieszanka odparowywana w ilości 10-15 kropli z kominka  aromaterapeutycznego, lub z

 nawilżaczy powietrza wypełnia pomieszczenie miłym kwiatowo-ziołowym zapachem. Olejek lawendowy ma również działanie przeciwdrobnoustrojowe, natomiast olejek drzewa herbacianego posiada dodatkowo właściwości wzmacniania organizmu i jego odporności. Profilaktycznie warto też stosować olejek drzewa herbacianego  do płukania „drapiącego” gardła w ilości 2-3 krople olejku na pół szklanki letniej wody.

W czasie zakupów zwróć uwagę na nazwy olejków INCI na etykiecie gdyż tylko czyste i najwyższej jakości olejki eteryczne gwarantują skuteczność zabiegów.

Olejek                                                Nazwa INCI

Anyżku gwiaździstego                      Illicum Verum Oil       

Drzewa herbacianego                        Melaleuca Alternifolia Oli

Eukaliptusowy                                   Eucalyptus Globulus Oil

Goździkowy z pąków                        Eugenia Caryophylli Bud Oil

Imbirowy                                           Zingiber Officinale Oil

Lawendowy                                       Lavandula Angustifilia Oil

Majerankowy                                    Origanum Marjorama Oil

Mięty pieprzowej                              Mentha Piperita Oil

Sosnowy                                            Pinus Silvestris Leaf Oil

Sprawdź także