JAK KUPOWAĆ
Streszczenie: Radzimy jak uniknąć nieudanych zakupów olejku eterycznego z kadzidłowca ( INCI:Boswellia Carteri Oil) . Olejek ten na rynku polskim ma jeszcze dwie używane nazwy olejek eteryczny olibanum i/ lub olejek eteryczny frankincense. Wszystkie te trzy nazwy są poprawne. Radzimy też jak można rozróżniać olejki z różnych gatunków kadzidłowca ponieważ w naturze występuje ponad 20 odmian drzewa Boswellia.
Słowa kluczowe: olejki eteryczne z kadzidłowca, ceny rynkowe
Abstract: Society advises how to avoid mistakes when buying frankincense essential oils (INCI: Boswellia Cartieri Oil). On Polish market this oil is labelled essential oil of olibanum or essential oil of frankincense. Both are correct. We advice also how differentiate Essential oils various types of frankincense as there are over 20 species of Boswellia tree.
Key words: essential oils of frankincense, market prices
……..Olejki eteryczne pozyskiwane z oleożywic drzew, które obok wyżej opisywanej frankincense i olejku z kadzidłowca ( INCI : Boswellia Carteri Oil) stosowane są w aromaterapii jak oleożywica galbanum i olejek eteryczny galbanowy ( INCI:Ferula Galbaniflua Oil ), żywica labdanum i olejek eteryczny labdanowy ( INCI : Cistus Ladaniferus Oil ) oraz wspomnianej już w darach oleożywicy mirra i olejek eteryczny mirrowy ( INCI: Commiphora Myrrha Oil),( 1,2,3,4) wymagają szczególnej staranności w doborze producentów podczas zakupów. Pierwszym surowcem produkowanym z oleożywic są tak zwane rezinoidy czyli ekstrakty pozyskiwane przez ekstrakcję niskowrzącymi rozpuszczalnikami na przykład eterem naftowm, glikolami lub ftalanami (5.) Nawet śladowe ilości takich rozpuszczalników stwarzają potencjalnie niebezpieczeństwo możliwością podrażnień skóry stąd rezinoidy nie mogą być stosowane w
Żywice kadzidłowca i mirry na targu w Tel Avivie. Fot.W.S.Brud
zabiegach aromaterapii na skórę (masaż, wcieranie, kosmetyki). Niestety roztwory rezinoidów, które są tańsze niż olejki eteryczne otrzymywane w niskowydajnej destylacji z parą wodną, pojawiają się na rynku udając „olejek eteryczny”.
Rezinoidy stosowane są przede wszystkim w przemyśle perfumeryjnym. Stąd pierwsza uwaga dla kupujących to przeczytać dokładnie opis na etykiecie i wybrać ten na której jest jednoznaczny napis „olejek eteryczny” lub „essential oil”.
Drugi aspekt który może sprawić problem to różnorodność gatunków drzew kadzidłowca (olibanum, frankincense), których jest ponad 20.Wszystkie te gatunki drzew występują w Północnej Afryce, na Półwyspie Arabskim, w Tanzanii, a niektóre w Indiach i na Madagaskarze. Do najbardziej znanych i popularnych gatunków drzewa kadzidłowca należą:
Boswellia serrata z którego oleożywicy destyluje się olejek eteryczny w którym głównym składnikiem są związki pinenowe w tym alfa -tujen (23,0-60,0 %).
Cena hurtowa wynosi ok. 42,00 $ kg – olejek indyjski, cena detaliczna za 60 ml -10.00 Eu
oraz
Boswellia sacra syn. cartieri – w olejku eterycznym tej odmiany głównymi składnikami są estry metyloalkenowe, octan octylu, ok.40.0% i beta-ocimen ok. 30,0% .
Cena za 10 ml to18,90 Eu – kraj pochodzenia Oman, i ok.328 Funtów za kg – kraj pochodzenia Somalia. Olejek eteryczny pochodzący z Emiratów Arabskich -650 $/kg.
Olejek eteryczny z Boswellia Serrata należy do olejków tanich natomiast olejek eteryczne Boswellia Sacra syn. Carterii należy do olejków eterycznych z grupy najdroższych. Olejki te zdecydowanie różnią się zapachem, szlachetny żywiczny, balsamiczny, ciepły zmysłowy olejków Sacra przewyższa bardziej drzewny, korzenny, leśny i ostry zapach olejku eterycznego Boswellia Serrata.
Duża różnica cen tych olejków jak również znacznie różniące się nuty zapachowe powinny być wyraźną wskazówką dla kupującego.
Pełny tekst artykułu a w nim wiele innych faktów oraz informacji i zastosowanie olejku z kadzidłowca w aromaterapii, znajdziecie Państwo w pierwszym numerze Kwartalnika Aromaterapia Zima 2020 (www.literatura.aromaterapia.pl)