Aromaterapia w praktyce

Wiosenne kompozycje terapeutyczne do nawaniania

Prezentujemy kilka wiosennych kompozycji olejków eterycznych do nawaniania pomieszczeń w naszych domach oraz do stosowania w profesjonalnych gabinetach masażu, salonach urody i centrach SPA. We wszystkich zabiegach aromaterapeutycznych stosuje się kilkuskładnikowe mieszanki olejków eterycznych, co jest korzystniejsze niż stosowanie pojedynczych olejków. Starannie skomponowana mieszanka, daje kompleksowy i silny efekt terapeutyczny, a także o wiele bogatszy zapach. Przyjmuje się, że mieszanka olejków eterycznych powinna zawierać od 3 do 5 umiejętnie dobranych olejków eterycznych. W Dekalogu Aromaterapii opublikowanym przez Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne w 1996 roku punkt 2 brzmi:

„Przygotowując mieszankę nie mieszaj ze sobą więcej niż 5 olejków eterycznych. I tak każdy z nich zawiera wielkie bogactwo cennych składników.”

Warto zaglądać do tego dekalogu – bezpiecznego i skutecznego stosowania olejków eterycznych, który opublikowany jest m.in. w książce I.Konopacka-Brud, W.S.Brud „Aromaterapia dla każdego”, Białystok 2018.

Mieszanki wiosenne „Domestica”

Mieszanka I o zapachu owocowym odświeżająca powietrze

Olejek eteryczny   Nazwa według INCI
pomarańczowy (Citrus Aurantium Dulcis Oil)4 krople
grejpfrutowy(Citrus Grandis Oil) 3 krople
imbirowy(Zingiber Officinale Oil)3 krople

Mieszanka II o zapachu ziołowo-kwiatowym dezynfekująca powietrze

Olejek eteryczny   Nazwa według INCI
lawendowy(Lavandula Angustifolia Oil)4 krople
drzewa różanego(Aniba Rosaeodora Oil)3 krople
petitgrain(Citrus Aurantium Leaf Oil)2 krople
drzewa herbacianego(Melaleuca Alternifolia Oil)1 kropla

Mieszanka III o zapachu ziołowym przy przeziębieniu, wzmacniająca odporność

Olejek eteryczny   Nazwa według INCI
drzewa herbacianego(Melaleuca Alternifolia Oil)3 krople
mięty pieprzowej(Mentha Piperita Oil) 3 krople
lawendowy(Lavandula Angistifolia Oil)2 krople
anyżowy (Pimpinella Anisum Oil) 1 kropla
eukaliptusowy(Eucalyptus Globulus Oil)1 kropla

10-15 kropli wybranej mieszanki należy stosować w kominku aromaterapeutycznym lub dyfuzorze ultradźwiękowym 1 do 2 razy dziennie. W większych salach można ustawić 2 urządzenia nawaniające gdyż przyjmuje się 10 kropli mieszanki na 10 m3 pomieszczenia do dwu razy na dobę. We wszystkich pomieszczeniach (pokoje, łazienki, salony, gabinety) można również nakrapiać mieszanki olejków na różnorodne elementy ozdobne np. pot-pourri (susz kwiatowy lub inny roślinny w otwartym ozdobnym pojemniku – patrz zdjęcie), figurki

Pot Pourri nasycone olejkami do nawaniania powietrza
Pot Pourri nasycone olejkami do nawaniania powietrza Fot.W.S.Brud 2009

lub detale ceramiczne z wypalonej niepolewanej glinki lub porcelany, nawilżacze ceramiczne na grzejniki itp. Delikatny zapach będzie wyczuwalny przez całą dobę, gdyż ulatnianie się olejków eterycznych jest bardzo wolne i wystarczy 5-10 kropli olejków eterycznych uzupełniać raz dziennie.

Dr I.Konopacka-Brud

Sprawdź także